Dovolená » Omiš 2011: dovolená na Omiši NEJLEVNĚJI !!

Pokud přímořské městečko Omiš dosud nefigurovalo ve vašich žhavých cestovních snech, měli byste změnit názor. V Omiši se na vlastní oči můžete přesvědčit, že toto letovisko výjimečné krásy nabízí nespočet lákadel, příjemných zastavení i vlídnou domáckou atmosféru. Dnes se malé městečko Omiš ve střední části dalmatského pobřeží těší mezi turisty nebývalé oblibě. Zavítejte do tohoto překrásného městečka, které leží necelých 30 km od SPLITU při ústí řeky CETINY do Jaderského moře. Rázem se tak ocitnete na místě, jež patří k nejkrásnějším v celém Chorvatsku.


> Vyhledat nejlevnější zájezd z nabídky 200 CK
   Dovolená na Omiši 2011 - vyhledávání


Omiš dělí od Prahy jen necelých 1.060 km, zato od podoby rušných letovisek je město Omiš vzdáleno značně. V Omiši objevíte písečné i oblázkové pláže, nic vám nebude bránit, abyste si našli tu "svoji". Pláže se rozprostírají od PODSTRANSKÉ RIVIÉRY v úzkém pruhu přes DUGI RAT a DUĆE až k Omiši, kde jsou pláže již o poznání širší. Slunečním paprskům se odevzdejte třeba na rozlehlé písečné pláži právě tam, kde řeka Cetina ústí do moře. Pláž je dlouhá víc jak 1 km. Hledáte-li vhodné místo na hraní pro vaše ratolesti, vězte, že je to právě tady. Moře je sice trochu chladnější, ale to vám dovolenou přeci nemůže vůbec nijak pokazit. Směrem na jihovýchod je nezbytné vyzdvihnout i úzké pláže plné drobných oblázků, tzv. OMIŠSKOU RIVIÉRU.

Vaší pozornosti v Omiši rozhodně neunikne množství zajímavých měšťanských domů a paláců různých stavební stylů. Na všechny nadšené gurmety čeká v Omiši nespočet malých labužnických rájů v podobě útulných restaurací, kaváren a bister. Vychutnejte si gurmánský koncert a navštivte oblíbený cíl všech milovníků chutné dalmatské kuchyně, hostinec RADMANOVE MLINICE. Hostinec, k němuž připlujete na výletní loďce, najdete jen kousek nad městečkem Omiš.

Město Omiš proslulo coby sportovní středisko, ochuzeni tedy nebudou ani milovníci aktivně strávených prázdninových dní. Během svého pobytu si ze všech těch sportovních aktivit užijte alespoň něco. Co třeba zkusit létání na rogalech, rybolov, potápění či volné lezení? Nebo dáváte raději přednost cyklistice? Ať už se rozhodnete pro cokoliv, rozhodně byste si neměli nechat ujít překrásné výhledy na holé skalní stěny, vodopády a bohatou zeleň. Že nevíte, co přesně máte hledat? Všechny tyto krásy spatříte během plavby na raftu po řece Cetina. Tuto dobrodružnou plavbu, při níž klidnou vodu postupně střídají divoké peřeje, si díky několika stupňům obtížnosti užijí začátečníci i zapálení raftaři. V květnu se na řece pořádají pravidelné závody. Oblíbeným sportem, který můžete oživit slaňováním horolezecké stěny u vodopádu GUBARICA, je kanoistika.

Věděli jste, že v minulosti město Omiš proslulo jako sídlo obávaných pirátů? Nevěříte? Pevnosti, které město dodnes obklopují, tuto historii vyprávějí stále znovu a znovu. Město bývalo v minulosti obehnáno ze tří stran hradbami, do dnešních dob se však dochovala pouze jižní městská brána s přilehlými hradbami. Na jihozápadě se tyčí impozantní hranolová věž zvaná NA FOŠALU. Chcete-li se s městem seznámit o trochu lépe, začněte svou prohlídku hned ve středu města, na hlavním náměstí mezi západní a východní městskou branou. Za hlavní ulici po staletí platila FOŠALA. Jelikož je zároveň silnicí, která slouží k dopravním účelům, typický ruch se časem přemístil na sousední ulici KNEZA KAČIĆA. Ta navozuje pocit klidu a pohody a přímo vybízí k posezení v některém z vinných sklípků. Protáhne-li se vaše veselení až do ranních hodin, v blízkosti využijte přítomnost velkého tržiště, jež je v sezóně otevřeno i přes noc. Přítomnost pirátů, jejichž duch Omiš nikdy zcela neopustil, ucítíte na skalách nad městem, na nichž se hrdě vypínají pozůstatky bývalé pevnosti pirátů ze 13. století - zvané MIRABELA či PEOVICA. K pevnosti se dostanete procházkou ze staré části města. V případě, že zatoužíte po troše napětí, zúčastněte se některého z oblíbených pirátských večerů. Konají se na přelomu července a srpna. Spatříte tak vyplutí lodi SALVATOR z městského přístavu i pirátský průvod městem. Působivou připomínkou dávné historie je barokní KOSTEL SV. MICHALA (= SVETI MIHOVIL). Tento kostel z roku 1629 stojí na hlavní ulici staré části města. Až se nabažíte jeho venkovní krásy, můžete si prohlédnout i cenné vnitřní vybavení. Později pohlédněte zase o kousek dál. Stojí tu proslulý "DŮM U ŠŤASTNÉHO ČLOVĚKA" (= KUĆA SRETNOG ČOVJEKA), alespoň tak se to píše nad jeho dveřmi – "Děkuji Ti, Bože, že jsem žil na tomto světě." Nepochybujte o tom, že tyto optimistické myšlenky budou v Omiši přicházet na mysl i vám. Dalším důkazem toho, že je Omiš okouzlujícím městem plným historie, jsou trosky benátské pevnosti STARI GRAD (= FORTICA), z níž spatříte na mořském dně zeď, která kdysi zabraňovala nežádoucím lodím vstoupit do přístavu. Nejstarší místní památkou je KOSTEL SV. PETRA (= PETROVA CRKVA) v lokalitě PRIKO.

Město Omiš si díky své pestré turistické nabídce získalo již nejedno srdce svých návštěvníků. Romantické rybářské vesnice plné soukromých penziónů, prastaré olivové háje a vinohrady, vyhřáté pláže, průzračné moře, krásy středomořské flóry, bujaré festivaly (kupř. Omišské kulturní léto), bohatá kultura, lidové slavnosti a hluboký kaňon, který dělí hřebeny pohoří MOSOR a OMIŠSKÉ DINÁRY, to vše jsou jen další a další důkazy toho, že život letoviska Omiš je pestrý a bude se vám líbit!

Vyhledávání nejlevnější dovolené!

Tento formulář vyhledává aktuální zájezdy z nabídky více než 200 českých CK. Zadejte si vlastní kritéria dovolené a najděte si ten nejlepší dostupný zájezd!

Zajímavé odkazy

Dovolená - rady na cestu
Necenzurované informace o turistických cílech

Další informace o Omiši: