Dovolená » Turecko 2011: dovolená v Turecku NEJLEVNĚJI !!

Jednu ze svých prázdninových cest nasměrujte vstříc bráně orientu, do Turecka. Turecko, v němž se snoubí orientální pohostinnost, antické památky, nekonečně modré moře, typické vesničky s citrusovými a pomerančovníkovými háji a krásné pláže, si nenapravitelně zamilujete. Kdo Turecko ještě neměl příležitost navštívit, nemusí si zoufat. Ať už začnete Turecko poznávat z kteréhokoliv místa, vězte, že neuděláte chybu. Návštěva míst, v nichž se mísí arabská kultura s křesťanskou a kde středověká města chrání několik set let staré pevnosti, bude rozhodně příjemným zpestřením toho, co jste doposud měli možnost vidět.


> Vyhledat nejlevnější zájezd z nabídky 200 CK
   Dovolená v Turecku 2011 - vyhledávání


Turecko se rozkládá na dvou kontinentech. Částí území leží Turecko v Malé Asii a svým menším dílem pak v jihovýchodní Evropě. Turecko má obdelníkový tvar. Evropská část Turecka je utvářena VÝCHODNÍ THRÁKIÍ, která hraničí s Bulharskem a Řeckem. Pobřežní roviny jsou úzké, mezi nimi a centrální plošinou se rozkládá pohoří TAURUS a KÖROGLU. Východní část Turecka je tou nejhornatější částí země, pramení v ní řeky EUFRAT, TIGRIS a ARAS, a ochrannou ruku nad tímto místem drží nejvyšší hora Turecka – biblický ARARAT (5.137 m).

Působivých míst je v Turecku opravdu nespočet, stačí si jen vybrat podle toho, co by vám návštěva místa měla do života přinést. Toužíte-li prozkoumat některý z impozantních divů světa, v Turecku se vám příležitost naskytne hned dvakrát. Současné BODRUM, přístavní město v Turecku, může být dobrým začátkem. MAUZOLEUM v HALIKARNASSU (vybudováno v letech 353-350 př. n. l.) najdete právě na tomto místě, které je zároveň oblíbeným letoviskem EGEJSKÉ RIVIÉRY. Tomu, kdo ve škole nedával pozor, připomínáme, že se jedná o hrobku, kterou nechal vybudovat perský satrapa Mausólos se svou sestrou a zároveň i manželkou Artemísií.

Druhým divem světa, jenž objevíte rovněž v Turecku, je ARTEMIDIN CHRÁM v EFESU z roku 550 př. n. l.

Turecko má ve svém repertoáru však mnohem více stylových míst. PAMUKKALE neboli "bavlníkový hrad" je unikátním přírodním fenoménem a zároveň jednou z největších atrakcí Turecka. Tento svah pokrytý sněhově bílým travertinem rozhodně zařaďte do svého výletního plánu. Pamukkale se bude líbit všem romantikům, pozorování západu slunce nad místními terasami je nezapomenutelné. Brouzdání bosou nohou v malých travertinových jezerech s minerální vodou je očistným zážitkem, teplota vody dosahuje až 37°C.

Na Seznamu světového dědictví UNESCO jsou kromě Pamukkale i pozůstatky antického lázeňského města HIERAPOLIS, které své návštěvníky okouzlovalo již v dobách dávno minulých.

Příležitost by měly dostat v Turecku i nákupy na tradičních bazarech či návštěva továrny na koberce. Nudit se nebudete ani na největší tržnici světa. Ano - řeč je o ISTANBULU. Do světa září zlaté kopule sultánského paláce, štíhlé minarety mešit i ultramoderní náměstí TAKSIM s uličkami plnými butiků. Duch orientu vás osloví ve čtvrti SULTANAHMET, v níž je pravděpodobně největší koncentrace historických staveb na světě. Ranní kávu si vychutnejte na náměstí AT MEYDANI, přikusujte něco sladkého, třeba tradiční baklavu (= medově sladký koláč z listového těsta s ořechy), a radujte se z nového dne, jenž se před vámi právě otevírá. Posnídat můžete i přímo před MODROU MEŠITOU. U pýchy Istanbulu i celého Turecka vám bude dozajista chutnat. Jen pár kroků od Modré mešity, na ZLATÉM ROHU v Istanbulu, zhlédnete budovu zbarvenou do červena, CHRÁM BOŽÍ MOUDROSTI - HAGIA SOFIA, z něhož je dnes muzeum. Až se budete s Istanbulem loučit, ještě se trochu zasněte při nejhezčím pohledu na město, ten je údajně z GALATSKÉ VĚŽE.

V Turecku si dopřejte i zábavu v typické stavbě, tou je KARAVANSARAYI. Břišní tanečnice, tradiční folklórní tanec, tančící islámští mniši (tzv. deruiši) a chutná večeře, řekněte sami, dokážete odolat? Jedno z nejzachovalejších antických divadel skrývá antické město ASPENDOS.

O vaši pozornost se v Turecku v neposlední řadě přímo uprostřed země uchází hlavní město ANKARA. V Ankaře si udělejte čas na prohlídku historické pevnosti ze 16. století a ATATÜRKOVA MAUZOLEA.

Pokud jste si dali za cíl své dovolené hlavně lenošení, vězte, že vás místní letoviska příjemně naladí. Neopomenutelné jsou lokality Egejské riviéry, KUŞADEI, MARMARIS, BODRUM, FETHIYE, i letoviska u Středozemního moře jako ALANYA, ANTALYA či KEMER. Každé letovisko má svůj velmi osobitý ráz. Nemyslete si, že bude lehké zvolit si to nejlepší letovisko. Musíte objevovat, zkoušet a porovnávat. Letos zamiřte třeba do velmi oblíbeného turistického střediska Antalya. Antalya je letovisko ve východní části Turecké riviéry. V okolí starého města na vás čeká odpočinek na písčitých a oblázkových plážích. Vstup do vody je umožněn díky širokým pískovcovým plošinám, které na mnoha místech vymlela voda. Díky pravidelnému spojení s centrem všeho dění vám neuniknou ani tradiční bazary v rušných městech.

Už víte, jak a kde se letos v létě můžete nechat rozmazlovat? Stačí si jen vybrat vhodný termín a trasu výletů po místech, kterým budete jen stěží odolávat. Neváhejte a vydejte se do Turecka, všude na vás budou číhat nečekaná překvapení!

Vyhledávání nejlevnější dovolené!

Tento formulář vyhledává aktuální zájezdy z nabídky více než 200 českých CK. Zadejte si vlastní kritéria dovolené a najděte si ten nejlepší dostupný zájezd!

Zajímavé odkazy

Dovolená - rady na cestu
Necenzurované informace o turistických cílech

Další informace o Turecku: